K98k

 

   Karabiner 98 k (k-kurz-lühike) töötati välja Mauseri tehases Saksamaal. K98 k oli üks standard relvi, mida Sakslased kasutasid teises maailmasõjas.

   Seetõttu oli tarvis meisterdada selle relva makett filmi "Ühe metsa pojad" jaoks. Relv on valmistatud mitmetest materjalidest, kuid ikkagi on põhiliseks osaks puit, sest seda on lihtne töödelda. Kasutust leiavad ka alumiinium, raud ning plastik (PVC). Omavahel materjale kokku sobitades ja neid õiges kohas kasutades on saavutatud see suurepärane vintpüssi makett, millel on liikuv päästik ja püssi lukk ning palju muudki. Lühidalt püüangi pildi materjali abil huvilistele avada rekvisiidist relva valmimise loo.

 

Pildid mõlemast küljest, kui püss valmis oma täies hiilguses

 

 

   Püssi valmistamist alustasin muidugi tubli eeltöö ja uurimusega. Tuli leida ohtralt pilte ja jooniseid originaal relva põhjal. Kogu vajaliku info leidsin internetist, kus erinevatelt lehtedelt sain pilte ja arvandmeid püssi suuruse ja kuju kohta. Nende andmete põhjal valmistasin juppidest mitmeid šabloone. Kõige tähtsam šabloon oli püssi elusuuruses külgvaade.

 

   Esimesena tuli otsida suur männi laud, mis oleks piisavalt suur, et püssi puitosa peale mahuks. Välja lõikamiseks kasutasin elektrilist tikksaagi. Algul lõikasin külje välja ning siis ülevalt vaates kuju. Väljalõikamisele järgnes noa, viili ja lihvipaberiga ümaruste andmine.

 

 

   Kui suurem puit osa oli valmis voolitud tuli asjale läheneda konkreetsemalt, väiksemate detailide suunas. Püssi toru on valmistatud vanast alumiinium suusa torust läbimõduga 16 mm. Ülejäänud jupid on kinnitatud liimi abil (Supper Attack). Jäigemad ja tähtsamad jupid on aga kinnitatud omakorda väikse poldi abil, mis väliselt näha pole. Kasutatud on ka väiksed alumiinium tihvte, et liimitud osad püsiksid kindlamalt. Sihikut kaitsev kate on valmistatud millimeetri paksusest raud plekist. Turu otsa on lisaks kinnitatud väike pete, et toru näiks paksema seinaga.

 

 

   See jubin on püssi otsas olev klamber, mis hoiab tegelikkuses kinni puitosade vahel olevat lasketoru. Valmistatud on see raudplekist, mille avad on enne valmis lõigatud ja seejärel vastavasse vormi painutatud. Lõpuks on alt otsad kokku joodetud ja üleliigne joote tina maha viilitud.

 

 

   Järgnev klamber on ülemine püssi rihma kinnitus. See koosneb kahest detailist, mis on omavahel kinni joodetud. Ühendus koht jääb alumisse osasse, mis samuti kinni joodetud otsapidi. Viimaks on veel iseloomulik sooneke sisse viilitud.

 

 

   Järgnev puidust jupp on püssi täägi kinnitust imiteeriv detail. Selle kinnitamiseks on tehtud oma pesa püssi puit osa otsas. Pildi otsvaates on näha ülal kumerus lasketoru jaoks.

 

 

   Selle alumiiniumist pikliku juppi kohta ei oska rohkemat öelda, kui tegelikkuses hoiab see kahte eelmainitud klambrit omavahel kinni. Maketi juures see sellist ülesannet ei täida. Lihtsalt välisilme saavutamise huvides vajalik detailike.

 

 

   Piltidel on näha puitosa sisse süvendatud kohad klambrite ja püssi toru jaoks. Püssi toru on tegelikkusest palju lühem, kuna seda pole väliselt näha võib toru ka lühem olla, ulatudes paari cm võrra puu sisse. ülevalt vaates oleval pildil on näha pisike kruvi auguke. Selle kruviga kinnitatakse püssi toru puit osa külge.

 

 

   Nendel piltidel on näha kokku monteeritud püssi esiosa. Suurem klamber katab ilusti toru kinnitus kruvi ära. Püssi all on näha veel puhastusvarras, mis on samuti tegelikkusest lühem, ulatudes puidu sisse kõigest 5cm.

 

 

   Püssi kabale on tehtud raudplekist kaba kaitse, mis on kinnitatud kahe ümara kuppelpeaga puitkruviga. See metallist kaitse on haamriga löödud ning painutatud vastavasse vormi. Kabast on läbi õõnestatud lapiku kujuga avaus, mis on pussi rihma jaoks. Alumisel pildil on näha ka mingi imelik ümmargune ketas, mille tegelikku kasutust ei tea. Need kumerad kettad asuvad mõlemal pool kaba. Kettad ise on välja lõigatud telefoni kaardist. Hiljem on kuuma puhuriga kumeraks painutatud ja kaba sisse väiksed süvised tehtud.

 

   Kõige keerulisema osa valmistamine oli muidugi püssi lukk. Lukk on valmistatud PVC torust ja selle liikuv osa tehtud alumiinium suusa torust. Kuna tegemist on ikkagi prototüübiga, siis üksikasjadesse ei hakka siinkohal laskuma. PVC toru on täidetud puiduga ja seejärel on õõnestatud luku jaoks käik. Lukku süsteem on originaali lähedase funktsiooniga, kuid veidi lihtsustatud. Seda saab laadida päris padruniga, kuid puudub järjest laadimise võimalus nagu tegelikkuses. Ära märkimist väärib ka tühja padruni välja viskamise süsteem, mis toimib luku tagasi tõmbamisel. Kogu kaadervärki on muidugi tunduvalt lihtsustatud, püüdes ainult väliselt jääda originaali lähedaseks.

   Esimesel pildil on näha süvised luku süsteemidele ja sihiku reguleerimisele. Kõik on kinnitatud salajaste kruvide abil. mis väliselt näha pole.

 

   Külgvaated lukust

 

 

   Keerukas jupp oli samuti sihiku reguleerimise seadeldis. See on valmistatud jalgratta torust, millele omakorda on joodetud raudplekist reguleerimise seadme külje jupid. Kasutatud on siinkohal ka valget plastikut, mis on liimi abil kinnitatud. Reguleerimise seade on enamjaolt tehtud kõvemast lehtpuust. Sihiku reguleerimise seadeldis on ühenduses relva luku süsteemidega. Kogu asjandus töötab nagu päris relvalgi.

 

 

   Päästiku kaitse on valmistatud kõvemast lehtpuust. Tikksae abil  hoolikalt väljalõigatud ning viili abil kumerused korrigeeritud. Hiljem on kinnituse jaoks puuritud veel kruvide augud ja liikuva päästiku jaoks piklik ava.

 

 

   Päästik on liikuv ja teeb vajutuse järel lasku imiteeriva plõksu. Plõksuks on kasutatud moodsa välgumihkli süsteemi osa, mis on kinnitatud sooja liimi abil. Päästiku välja ulatuv osa on tehtud alumiiniumist. Et päästik end tagasi algasendisse viiks on selleks väike vedru.

 

 

   Kokku monteeritud päästiku ümbrus. All on näha ka sisse ehitatud näilise padrunite salve kinni hoidev luuk. Rekvisiidi juures on see lihtlabane plekist välja taotud luugike, mis kinnitatud kruvidega.

 

 

   Enne värvima asumist tuli kõik jupid osadest lahti võtta. Nüüd on näha ka kõik pisemad jupid, millest juttu ei teinud.

 

 

   Viimased pildid tervikust enne viimase viimistluseni asumist. Külgvaated ja ülevalt ning alt. Mõningatest kohtades tuli veel peene lihvimise paberiga siluda, et pinda kare ei jääks.

 

 

   Metall osi imiteerivad detailid on värvitud musta spray värviga, mis on kiirelt kuivav. Puit osa on eelnevalt puidu peitsiga tumedaks võõbatud ja seejärel põranda lakiga üle tõmmatud. Peale kuivamist on laki kihti pisut matistatud peene lihvimise padjaga. Kui kõik kuivanud, sai püssi taas kokku juppidest laduda, ning valmis ta oligi.

 

 

Numbrid on printeris välja lastud ja peale kleebitud.

 

The End