MG-42

Ülevaade, kuidas valmis makett.

 

   MG 42 (Maschinengewehr 42) töötati välja Saksamaal Mauseri tehases Teise Maailmasõja ajal. Kuulipilduja eeliseks on ülisuur tulekiirus – 1200 lasku minutis. Relv on õhkjahutusega ja vahetatava rauaga. MG 42 oli laialdaselt kasutusel Wehrmachtis ja Waffen-SS-is.

 

IMG_8323

   Filmi "Sõdurite varjud" tarbeks oli tarvis ehitada täismõõtmetes relva makett. Sellele eelnes põhjalikum internetis piltide ja jooniste otsimine. Selgus, et kõikidest detailidest mõõtmed pole massidele kättesaadavad. Nende väheste arvandmete põhjal tuli koostada oma joonis ning kava kuidas mekett kokku panna. Kõige tähsam šabloon on külgvaade, mille põhjal valmisid ka teised vaated ja tuletatud mõõdud.

 

mg42

 

   Põhi materjaliks on valitud ikkagi kase puit, mis on tugev ja kenasti töödeldav. Veel leiab kasutust plastik ja metallid. Alumiiniumist on tehtud pisemaid ja tugevust nõudvad osad. Maketi valmistamisel on kasutatud metalli- kui ka puidu treipinki. Lihtsustav abiline on kindlastiu lintsaag ja puurpink. Alumiinium plekist on vormitud ja painutatud detaile ning neid on omavahel liidetud neetimise teel. Leotamisel ja kuumutamisel on vormitud kolme kihilist vineeri. Kord korras on liimitud detailid suuremalt väiksema suunas. Maketi kujundamisel on kasutatud kahekomponentset pahlit, mida on hea lisada ning maha lihvida vastavalt vajadusele.

 

IMG_3896

IMG_3882

IMG_3880

IMG_3885

IMG_3886

IMG_3887

IMG_3891

 

   Maketi relva raud koosneb massiivsest kase detailist, mille küljes vintraua karp, kaba ja püstolkäepide. Selle juurde kuulub puidust vintraud, mida saab eemaldada. Rekvisiidil on alumiiniumist valmistatud harkjalg. Sihikud on liikuvate osadega ning päästik näpuga vajutatav. Maketti saab näiliselt vinnastada, laadida ning vintraua vahetust imiteerida, nagu ehtsal. Mõned pildid detailidest enne värvimis töid.

 

 

   Enne värvimis töid on puitosad krunditud lakiga, mis varjab mitmekordsete vahelihvide abil puidu tekstuuri. Seejärel on siledad pinnad kujundatud aerosool-värvidega. Põhi kiht on matt must, mille peal hõbedane hall. Mitmete kihtide ja varjunditena on saavutatud metallne illusioon. Lisatud on mõningal määral ka pruunikat tooni. Kogu kihi kaitseks on lakitud mati aerosooliga kõik veelkord üle. Kaba ja käepideme põsed on peitsitud ja õlitatud. Mõningad pildid valminud maketist.

 

 

The End