Stielhandgranate M24

Kuidas valmistada koopia II ms saksa granaati?

 

   1. Kõigepealt läheb tarvis männipuidust klotsi vähemalt suurusega 40cm pikk ning 8×8cm lai. Enne treipingile materjali paigutamist tuleb kandiline klots kirve abil enam-vähem silindri kujuliseks töödelda. Vajaminevad granaadi mõõdud saab alla laadida siit (ei garanteeri, et kõik mõõdud vastavad originaalile)

   2. Järgmisena tuleb treimisel tekkinud jäägid otsast saagida. Peale saagimist vajadusel jämedama lihvimispaberi abil otsi tasaseks lihvida.

   3. Sellele etapile järgneb oletatav lõhkepea ja korgi pahteldamine. See on vajalik, et värvi alt ei tuleks nähtavale puu süü.  Kuna puu imab värvi just otsadest tugevalt, tuleb erilise hoolega pahteldada ka otsi. Pahteldamiseks võib kasutada tavalist peenpahtlit kui ka puupahtlit (lõhkepea ja korgi osa pahteldamisel, pole oluline kuna lähevad värvi alla). Puupahtlit võib seejuures kasutada käepideme paranduste juures, kui see on vajalik.

   4. Peale pahtli kuivamist, võib alustada üleliigse pahtli lihvimisega. Kui aga selgub, et mõni koht vajab veelkordset pahteldamist, siis korrata eelmist protsessi.

   5. Värskelt treitud ja lihvitud männipuit on küllaltki hele. Seepärast tuleks seda enne lakkima asumist eelnevalt toonida peitsi abil. Pintsliga katta käepide peitsiga. Kui lakk ise juba on vastavalt toonitud, siis peitsida pole tarvis.

   6. Peale peitsi kuivamist võib käepideme üle lakkida, soovitavalt kaks kihti lakki. Paremini sobib selleks kasutada poolmatti lakki. Siin kasutasin saunalakki, mis kuivab üsna kiirest (ei pea just sellega pinda töötlema). Vedelana on lakk valge, kuivades muutub läbipaistvaks.

   7. Nüüd kui lakk on kuivanud, tuleb lõhkepea kinnitus needi kohad peale märkida (4 tk).

   8. Neetideks sobivad ümara peaga ilunaelad, mille liigset pikkust tuleb pisut kärpida. Pole mõtet täis pikkuses naelakest sisse taguda, see tekitaks ainult lõhesid ja võib töö rikkuda!

   9. Seejärel tuleb puurida augud ette eelneva nelja needi jaoks. Auk peaks pisut väiksem olema, et needid tihedalt sisse läheks.

   10. Nüüd võib needid sisse lüüa väikse haamriga.

   11. Nagu eelmiste piltide pealt võis näha tuleb värvimise jaoks teibiga katta lõhkepea ja korgi osa piir, et liigne värv käepidemele ei sattuks. Värvida tuleks mati värviga, mille värvikood on RAL 6006 (kuna puudus mati värvi võimalus võõpasin läikiva värviga).

   12. Üks võimalus kuidas granaadid kuivama panna. Kindlasti tuleks ka teistkordselt värvida, et vältida puidu läbikumamist. Soovitavalt võta teibi ribad kohe ära et peale kuivamist need kinni ei nakkuks!

   13. Nüüd jääb vaid üle valmistada paberist šabloon, et lõhkepeale lisada selline saksakeelne juhend granaadi kasutamiseks. Selleks tuleb välja printida selline tekst, ning terava noaga tähed välja lõikuda. Printimiseks vajamineva teksti saab alla laadida siit.

   14. Šabloonil oleva teksti peale kandmiseks granaadile on mitmeid mooduseid. Värvina kasutada soovitavalt matti valget või heledamat halli. Üheks mooduseks on pihust värviga (spray värv) šabloonvärvimine. Teine võimalus on samuti šabloonvärvimine, kuid värv kantakse pinnale švammi tükiga tupsutades. Pihust värvimise puhul tuleb šabloon teibi abil lõhkepea külge kinnitada. Kinni tuleb katta samuti osa varrest, et vältida värvi sattumist käepidemele. Kui värv on peale kantud tuleks šabloon kiiremas korras ära võtta. Kui seda mitte teha, kuivab värv koos šablooniga pinna külge kinni ning rikub lõpptulemuse. Šablooni kinnitamisel tuleb jälgida, et värvipinna ja šablooni vahel õhkujäävaid kohti ei tekiks. Eriti hoolikalt jälgida tähtede ümbruseid!

   15. Granaat peale värvi kuivamist. Nii valmiski koopia granaat, mida võivad huvilised endale valmistada filmi, militaarkollektsiooni või mõnel muul eesmärgil.

   16. Kui rohkem viitsimist ja tahtmist võib valmistada kustu kummist veel ühe templi, mis peaks asuma lõhkepea otsas. Seda on küllaltki raske lõikuda kummi tükist, kuna tempel väikses mõõtkavas.

THE END